V petek 7. 6. 2024 prvo šolsko uro so se učenci 7., 8. in 9. razreda udeležili predavanja na temo »Leto Rudolfa Maistra«, ki sta ga na šoli izvedla predavatelja mag. Marjan Farič in dr. Alojz Šteiner iz Prekmurskega društva general Maister Murska Sobota.

Rudolf Maister je izjemno pomembna osebnost v slovenski zgodovini, saj je kot vojaški vodja in pesnik ključno prispeval k obranitvi slovenskega ozemlja po prvi svetovni vojni. Njegova prizadevanja in pogum so imeli odločilen vpliv na oblikovanje slovenskih meja in narodne zavesti.

Strokovnjaka sta nam na predavanju, ki je sledilo celotedenski razstavi na to temo na naši šoli, predstavila:

Življenjsko pot Rudolfa Maistra: Od njegovega otroštva do kariere v vojski.

Maistrovo vlogo v zgodovinskih dogodkih s poudarkom na Maistrovi organizaciji obrambe Maribora in zasedbi nemško govorečih območij po razpadu Avstro-Ogrske.

Kulturni in literarni prispevek Rudolfa Maistra kot pesnika in kulturnega delavca.

V času druge šolske ure sta predavatelja učencem 9. razreda predstavila še svoje poglede in spomine na čas ob osamosvajanju Slovenije, s posebnim ozirom na lokalne dogodke v vojni za Slovenijo.